METODA CLIL K POSÍLENÍ VÝUKY AJ

Vážení rodiče,

od školního roku 2024/2025 budeme v některých třídách používat při výuce metodu CLIL. Jedná se o integrované vzdělávání, při němž dochází k propojování výuky cizího jazyka s výukou nejazykového (odborného) předmětu. Na rozdíl od bilingvního vzdělávání, kdy je celá výuka vedena v cizím jazyce, lze při metodě CLIL používat mateřský jazyk. Cizí jazyk a mateřský jazyk se mohou v hodině objevovat současně - míra použití obou jazyků se odvíjí od jazykové vybavenosti žáků. Žáci se při CLILových hodinách učí jak cizí jazyk, tak i předmět.

VÝHODY VÝUKY S CLIL PRO ŽÁKY

• přirozené využití cizího jazyka v reálných situacích, které nás obklopují
  • motivace žáků
  • vnímání cizího jazyka jako prostředku komunikace a nejen jako dalšího předmětu, který se mají žáci naučit
  • podpora mezipředmětových vztahů
  • rychlé zlepšování jazykové úrovně žáka
  • ztráta zábrany přirozeně v cizím jazyce komunikovat
  • získávání dovedností a kompetencí podporující týmovou práci

Více se o CLILU můžete dozvědět např. na www.ucebniceclil.cz.

Ve školním roce 2024/2025 začneme s využitím této metody vyučovat ve třídě 4. B.