HOKEJBAL

Hokejbal je sport, pro který máme na naší škole ideální podmínky.

Co je to hokejbal

Hokejbal je kolektivní sport, který před domem, na parkovišti nebo jiném asfaltovém plácku hrál snad každý kluk.  Vybaven hokejkou a tenisákem si každý z těchto kluků myslel, že hraje hokej a chtěl být hokejistou.  Z tohoto „hraní před barákem“ se vyvinul oficiální sport - hokejbal, který je vedený mezinárodní hokejbalovou federací (ISBHF).

Hokejbal se dnes hraje převážně na venkovních asfaltových hřištích, která jsou o trochu menší než hokejová, a jsou opatřena mantinely. Hráči používají při hře hokejky, rukavice a helmy jako při hokeji, holenní chrániče, které jsou odlehčené, aby se v nich dalo dobře běhat. Brankáři používají kompletní hokejovou výstroj a střeží branky hokejových rozměrů. Dalo by se říci, že hokejbal je vlastně hokej na botách. Hraje se oranžovým plastovým míčkem, který je o málo lehčí než hokejový puk. Pravidla tohoto sportu jsou až na malé výjimky totožná s hokejem. Česká republika patří společně se Slovenskem a Kanadou k nejlepším týmům na světě.

V naší republice jsou hráčům k dispozici  pouze 2 kryté hokejbalové haly. Jednou z nich se může pyšnit i Plzeň. Sportovní hala se nachází v těsné blízkosti 4. ZŠ a naše škola ji využívá k tréninkům žáků zařazených do sportovních tříd.

Hokejbal na 4. ZŠ

Hokejbalu se věnují zejména chlapci sportovních tříd v rámci své sportovní přípravy. Hokejbal mohou hrát ale i děvčata a chlapci z ostatních tříd, kteří mohou docházet do zájmových kroužků nebo se stát členy  oddílu HBC Plzeň, se kterým naše škola úzce spolupracuje. Mnoho žáků naší školy jsou členy  HBC Plzeň, ale i reprezentanty ve svých věkových kategoriích (U 14, U 16).

HBC Plzeň

Oddíl hokejbalu HBC  Plzeň je dlouhodobým účastníkem extraligy hokejbalu, nejvyšší hokejbalové soutěže mužů, a v minulosti se stal několikrát mistrem republiky (naposledy v r. 2007). I dorostenecká mužstva hrají nejvyšší hokejbalovou soutěž a žákovská mužstva a mužstva přípravky se každoročně probojovávají na finálové turnaje mistrovství republiky. Bližší informace na: www.hbcplzen.cz. Hokejbalový klub HBC Plzeň spolupracuje se 4. ZŠ při organizování  žákovských školních turnajů v hokejbalu nebo street hokejbalu. Pořádá pro žáky školy různé soutěže a zájmové kroužky.