4. ZŠ v Plzni se v letošním školním roce zúčastnila projektu Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách, během něhož se na stovkách českých základních a středních škol konají filmové projekce a besedy s pamětníky a historiky. Žáci tak mají možnost seznámit se s moderními československými dějinami prostřednictvím příběhů lidí, kteří „to“ zažili a kteří si svým způsobem prošli totalitním bezprávím.
21. listopadu naši deváťáci nejprve zhlédli ukázku z filmu Swingtime a poté mezi sebe přivítali pana Emila Kintzla, který přijal naše pozvání a dorazil k nám ze šumavských Kašperských Hor. Autor známých filmových dokumentů i stejnojmenné knihy Zmizelá Šumava barvitě dětem vyprávěl o tom, jak vypadala železná opona v Československu a život za ní z obou stran. Seznámil žáky s příběhy těch, kteří se ve druhé polovině 20. století pokusili o útěk ze země a překročili státní hranice, vylíčil příběhy se smutným, ale i se šťastným koncem. Prostřednictvím svého životního příběhu přiblížil dětem nesvobodu tehdejší doby například v nemožnosti vycestovat do zahraničí.
Za vyprávěním dalšího pamětníka se naši deváťáci vydali 22. listopadu do Prahy, kde navštívili Vzdělávací centrum židovského muzea. Během programu Hanin kufřík žáci studovali historické fotografie a dokumenty a seznámili se tak s osudem nejen malé Haničky Brady, ale také s životními osudy dalších pěti židovských dětí, kterým do dětského světa vstoupila 2. světová válka. Bezesporu nejzajímavější částí celého dne byl okamžik, kdy mezi žáky přišla paní Doris Grozdanovičová, která se s námi podělila o své vzpomínky z dětství. Vyprávěla především o svém nelehkém životě za války, který z větší části musela strávit v Terezíně.
Jak panu Kintzlovi, tak paní Grozdanovičové děkujeme za to, že žáci prostřednictvím jejich vyprávění mohli objevit nové příběhy lidí z nedávné minulosti, které by neměly být zapomenuty.