CELOŠKOLNÍ PROJEKTOVÝ DEN - ROK ČESKÉ HUDBY

Ve dnech 9. a 10. května proběhl celoškolní projektový den k letošním výročím českých hudebních velikánů. Skladatel Bedřich Smetana se narodil před 200 lety, ale připomněli jsme si i výročí úmrtí Antonína Dvořáka a dílo Leoše Janáčka.

Využili jsme tedy krásného počasí a umístění naší školy. Třídy vyrazily plnit úkoly na Hurvínkovu stezku, Chlum, rozhlednu Krkavec, Košutecké jezírko, do Lochotínského parku, ale i do centra Plzně. Všichni učitelé pečlivě připravili informace o těchto osobnostech, vše zajímavými formami a úměrně věku. Proto ti mladší poznávali hudební nástroje, nacvičovali tance a vytleskávali rytmus, někteří sehráli malé divadlo z Prodané nevěsty či jiného díla. Ti nejmladší své odpovědi na otázky sestavovali z přírodnin. Také poslouchali skladby a písničky přes QR kódy a ve skupinkách nacvičovali pantomimu. Páté třídy šly po stopách Bedřicha Smetany v centru města a v Západočeském muzeu zhlédly výstavu „Smetana a Plzeň“. Ve škole pak žáci plnili úkoly s hudební tématikou a vytvářeli myšlenkovou mapu.

Starší ročníky vyrazily na stopovačku. Připravené trasy žáci absolvovali za využití digitálních technologií. Pomocí aplikace ActionBound objevovali trasu, poslouchali audioukázky klasiků a plnili zadávané úkoly. Pouze správné odpovědi na kvízy, někdy i v anglickém jazyce, je dovedly do cíle. Děti často pracovaly ve skupinkách a ti nejlepší byli odměněni drobnostmi.

V těchto dvou projektových dnech tak děti získaly spoustu informací a hlavně si oba dny moc užily.  Zároveň si uvědomily význam velikánů české hudby, s jejichž jmény se setkávají v běžném životě. Vždyť jsou po nich pojmenovány ulice, školy, lázeňské domy či dokonce letiště v Ostravě.