V úterý 4. 6. 2024 se žáci devátého ročníku naší školy vydali na výjimečnou exkurzi do Památníku Terezín. Tato návštěva nebyla jen školní exkurzí, ale především významnou příležitostí k poznání jedné z nejtemnějších kapitol naší historie.
Po příjezdu do Terezína jsme se společně vydali na prohlídku centra města, které za 2. sv. války sloužilo jako židovské ghetto. Navštívili jsme židovský hřbitov a krematorium, kde jsme shlédli stálou expozici o úmrtnosti a pohřbívání v ghettu. Poté jsme se přesunuli do Muzea ghetta, kde jsme viděli nejen výstavu dochovaných předmětů denní potřeby, ale také kresby a básně, které nejen děti vytvořily během svého pobytu v ghettu. Následně jsme zamířili do Malé pevnosti, kde jsme navštívili jednotlivé části areálu, včetně cel, kde byli vězni drženi, a prohlédli si různé expozice věnované životním podmínkám vězňů, jejich osudům a událostem té doby. Paní průvodkyně nám detailně vysvětlila, jakým způsobem byla pevnost používána, a poskytla nám mnoho zajímavých a zároveň děsivých informací o každodenním životě vězňů.
Návštěva Památníku Terezín pro nás byla nezapomenutelným zážitkem. Připomněla nám, že historie není jen soubor dat a událostí, ale příběhů lidí, kteří žili a trpěli. Měli jsme možnost vidět, jaké důsledky mohou mít nenávist, diskriminace a netolerance.