ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ZÁJMOVÉ VZDĚLÁVÁNÍ

Školní družina poskytuje zájmové vzdělávání pro žáky 1. stupně 4. základní školy Plzeň, Kralovická 12, které organizuje během školního roku, v případě zájmu zákonných zástupců i v době, kdy je z různých důvodů cíleně či neplánovaně přerušena výuka. Má dlouholetou tradici a umožňuje žákům účelně a efektivně využívat volný čas.

Školní družina tvoří přechod mezi vyučováním a pobytem doma, zabezpečuje pro žáky odpočinek, rekreaci a zájmové činnosti, které může poskytnout i tělesně postiženým žákům, protože škola je bezbariérová.

Školní družina nabízí žákům:

•  spontánní volnočasové aktivity
  •  pestrou zájmovou činnost - výtvarnou, hudební, pracovně technickou, sportovní aj.
  •  zájmové kroužky
  •  činnost nad běžný rámec – celodružinové akce, které se konají 1x měsíčně

Všechny činnosti školní družiny prostupují zásady a požadavky pedagogiky volného času:

•  požadavek pedagogického ovlivňování volného času – smysluplná náplň, alternativní aktivity,  inspirativní prostředí
  •  požadavek dobrovolnosti – vhodná motivace, znalost a respektování potřeb a přání žáků
  •  požadavek aktivity – žáci se sami podílí na plánování, realizaci i hodnocení činnosti
  •  požadavek seberealizace – možnost každého jedince uplatnit své schopnosti a vlohy
  •  požadavek jednoty vyučování a výchovy mimo vyučování – spolupráce třídních učitelek a vychovatelek, vzájemné doplňování vyučování a výchovně vzdělávací práce specifickými prostředky

Charakteristika ŠD:

•  nejvyšší povolený počet žáků: 400
  •  ŠD je součástí bezbariérové školy
  •  ŠD je rozdělena na oddělení, která využívají samostatné herny nebo třídy a herní prostory, určené pro hry ve skupinách

Školní vzdělávací program pro zájmové vzdělávání – školní družina 4. ZŠ Plzeň je v plném znění k nahlédnutí v 1. patře 4. ZŠ Plzeň, Kralovická 12, příspěvková organizace a ve školní družině 4. ZŠ.