4. C - CO SE PRÁVĚ UČÍME - PODZIM

ČJ - dokončili jsme učivo o předponách a předložkách a s nimi související pravopis ve skupinách bě, pě,  vě mě, nově přibyly skupiny bje, vje, začínáme opakovat vyjmenovaná slova. Ukazuje se, že většina dětí už neumí vyjmenovat jednotlivé řady vyjmenovaných slov a tím pádem se dopouští řady chyb. Doporučuji procvičovat.

M - dokončili jsme násobení a dělení mimo obor násobilky zpaměti, začínáme s dělením se zbytkem. Příští týden si rozšíříme číselný obor do milionu. Některé děti (buď mnou vytipované nebo podle vlastního zájmu) mají doma příklady pro domácí kolo matematické soutěže. Příklady musí děti řešit samy a nemusí vypočítat všechny. Pokud se jim podaří vyřešit alespoň jeden příklad, do 24. 11. mi ho přinesou ke kontrole. Nejúspěšnější řešitelé postupují do dalšího kola.

V matematice  některé děti naráží na neznalost obyčejné násobilky. Pokud ji nezvládnou naprosto suverénně, neposunou se dál. Když u kontrolní práce zjistíte, že dítě hodně chybuje, předpokládám, že s ním doma učivo procvičíte nebo s ním přijdete na KH, kde si ho můžeme společně znovu vysvětlit. Pokud se nedostatky nepodchytí včas, s dítětem se potáhnou i do vyšších čísel. Už teď je zřejmé, že ti, kteří podcenili násobilku, počítání mimo obor zvládají s obrovskými obtížemi nebo vůbec.

- máme za sebou učivo o rostlinách, budu děti prověřovat v jejich znalostech postupně opakovacími cvičeními v pracovním sešitu. Začneme učivo o zvířatech

VL - naučili jsme se základy o fungování našeho státu, učivo jsme uzavřeli opakovací prověrkou. Nyní se učíme číst z mapy a začneme učivo o povrchu ČR.

Doporučuji si učivo na každou hodinu opakovat. Vše je pro děti nové a z vyučování si všechno pamatovat nemůžou. Doporučuji je připravovat na pravidelnou přípravu na naukové předměty i tím, že je tzv. vyzkoušíte z toho, co mají zapsané v sešitě nebo v pracovních sešitech.